Aktuality > 2004

V Českém Krumlově "chodili" vozíčkáři po schodech

V Českém Krumlově proběhlo další přípravné setkání na akci Den s handicapem – den bez bariér, která se uskuteční v sobotu 11. 9. 2004. Smyslem akce bylo prověřit možnost použití schodolezu (mobilního elektrického transportního zařízení pro zdolávání schodiště s invalidním vozíkem za pomoci jedné osoby) v historických interiérech českokrumlovských památek. Se schodolezi počítá chystaná asistenční služba, která bude nezbytná k naplnění jednoho ze zamýšlených cílů Dne s handicapem – dne bez bariér, a to na jeden den zpřístupnit kulturní poklady Českého Krumlova.

Schodolez Jolly s nasazeným invalidním vozíkem, foto: Lubor Mrázek

Akce proběhla jednak v zahradě českokrumlovského zámku a jeho interiérech za přítomnosti ředitele Pavla Slavka a zástupců mediálních partnerů televize GIMI, České televize a Jihočeských listů. Druhým testovaným místem bylo Muzeum voskových figurín, kde test schodolezu provedla náhodně kolemjedoucí handicapovaná návštěvnice Českého Krumlova - slečna Jalovecká.

Radek Přibyl během rozhovoru pro zpravodajství ČT, test schodolezů v Českém Krumlově, foto: Lubor Mrázek Test schodololezu na schodišti u kaskádové fontány v zahradě zámku Český Krumlov, foto: Lubor Mrázek Přesun ze zámecké zahrady do Horního hradu plášťovou chodbou, test schodolezů v Českém Krumlově, foto: Lubor Mrázek

Všichni zúčastnění konstatovali, že zařízení splňuje účel přepravy těžce zdravotně postižených návštěvníků na různých typech invalidních vozíků. Některé typy s vlastní sedačkou jsou schopné pomoci i lidem, kteří se pohybují o berlích, ale jejich schopnost překonávat schodiště je omezena. Schodolezy nepoškozují historická schodiště, ať už se jedná o typy s pásy nebo s rotující soustavou koleček a jejich obsluhu zvládne po krátkém proškolení i laik.

Radek Přibyl s asistentem zdolávají schodiště od Maškarního sálu ven z objektu zámku, test schodolezů v Českém Krumlově, foto: Lubor Mrázek Slečna Jalovecká během prohlídky Muzea voskových figurín v Českém Krumlově, test schodolezů v Českém Krumlově, foto: Lubor Mrázek Slečna Jalovecká během prohlídky Muzea voskových figurín v Českém Krumlově, test schodolezů v Českém Krumlově, foto: Lubor Mrázek

Martin Šipka - zástupce firmy REHAPRO, která všechna zařízení poskytne na Den s handicapem sponzorsky přislíbil i zapůjčení schodolezu, který je schopen transportovat i elektrický invalidní vozík - model Ramp Jolly.

Radomír Přibyl
Kiwanis club Český Krumlov

Další informace: