Aktuality > 2005

Setkání modrých baretů v Českém Krumlově

Organizace spojených národů, vlajka V sobotu 9. dubna 2005 se v Českém Krumlově uskuteční setkání vojáků, kteří v minulosti působili v mírových silách OSN a měli tu čest nosit baret světle modré barvy.

Právě v Českém Krumlově vznikla v roce 1990 výcviková základna českých modrých baretů. Až do roku 2003, kdy byla základna zrušena, se zde připravovalo více než 3 500 modrých baretů (účastníků misí OSN) a dalších více než 6000 příslušníků Armády České republiky pro mírové operace NATO (SFOR, KFOR a další). Po splnění úkolů mise se vojáci vždy vraceli do Českého Krumlova.

UNPROFOR, říjen 1994 UNPROFOR, před nástupem, říjen 1994 UNPROFOR, udělení medailí, říjen 1994

Většina vojáků, která mnohdy s nasazením vlastního života pracovala ve prospěch míru v krizových oblastech, se do perly jižních Čech ráda vrací i dlouho po skončení aktivní služby. Jsou to místa, kde poznali opravdové kamarády, kde mnozí z nich zahájili i ukončili závažné poslání příslušníků mírových sil OSN. Skutečnost, že mohli po návratu z mise vyměnit pověstnou modrou přilbu za baret inspirovala k tomu, že v roce, kdy Výcviková základna mírových sil OSN v Českém Krumlově končila, vznikla nová tradice. Ne všichni se totiž lehce smířili s tím, že by měla z Českého Krumlova zmizet sláva českých modrých baretů. Vlastně také proto se v listopadu roku 2003 konal v jízdárně českokrumlovského zámku 1. ples modrých baretů. Ples, který byl sice smutný v tom, že vzácné artefakty připomínající minulost výcvikové základny, zmizely za dozoru schwarzenberské gardy v hlubinách truhly aby byly následně uloženy v zámeckém depozitu, radostný však v tom, že se nejen účastníci tohoto plesu mohli těšit na jeho další pokračování.

Granátník v iluzivní výmalbě Maškarního sálu zámku Český Krumlov Schwarzenberská garda chrání artefakty modrých baretů před jejich uložením Uložení artefaktů modrých baretů během 1. plesu modrých baretů v Jízdárně zámku Český Krumlov

A protože si bývalí příslušníci základny řekli, že ples jako jediná akce v roce je do budoucna málo, rozhodli se scházet se častěji a hledat cesty, aby se na vojenskou minulost města nezapomínalo. Vojáci, kteří nosili modrý baret tvoří valnou část krajské organizace Sdružení válečných veteránů, jež se stává garantem toho, že povědomí o Českém Krumlovu, jako městu, kde měli své vynikající zázemí čeští vojáci dobrovolně odcházející do neklidných oblastí Perského zálivu i Balkánu, bude žít dál. K tomu zcela určitě přispěje i další z akcí připravená právě na sobotu 9. dubna 2005.

UNPROFOR, tzv. REPETITOR - 2 mrtví v roce 1995 UNPROFOR, crossingpoint OTOČAC, 1994 Předání bojového praporu, náměstí Svornosti Český Krumlov, 20.5.2002

V sobotu 9. dubna bude, přesně v 11.00 hodin, symbolicky u kanónů bývalé zámecké gardy na druhém nádvoří českokrumlovského zámku, zahájeno slavnostní setkání účastníků mírových misí OSN – Setkání modrých baretů. To se koná u příležitosti 13. výročí vyslání první jednotky do mírové mise OSN (v dubnu 1992 odešli první dobrovolníci z Výcvikové základny mírových sil OSN v Českém Krumlově do mise UNPROFOR.) Akci organizuje Výbor Jihočeské krajské organizace Sdružení válečných veteránů a bývalí příslušníci českokrumlovské základny ve spolupráci s velitelem posádky Boletice.

Medaile a nášivky z misí modrých baretů z výcvikové základny Český Krumlov Přehlídka Schwarzenberské granátnické gardy, II. nádvoří zámku Český Krumlov, obraz z roku 1900 Bojový prapor Výcvikové základny mírových sil Český Krumlov, 20.5.2002

Zváni jsou nejen účastníci zahraničních misí a jejich rodinní příslušníci, ale všichni ti, kteří se rádi setkají s kamarády a vyberou si z bohatého programu. Připomínáme jen, že uniforma je vítána a modrý baret ještě více.

Program:

11:00 - 11:20 Slavnostní zahájení akce, 2. nádvoří u kanónů

11:20 – 12:30 Zápis do kroniky akce, 2. nádvoří, Zámecká věž

11:20 – 13:20 Založení vinného archivu modrých baretů
Možnost návštěvy zámeckých vinných sklepů – nedávno rekonstruované prostory, běžně nedostupné, 5. nádvoří, zámecké vinné sklepy, max. 30 osob najednou.

1. května 2004, 15.30 hodin - Otevření zámeckých vinných sklepů pod V. nádvořím, foto: Lubor Mrázek 1. května 2004, 15.30 hodin - Otevření zámeckých vinných sklepů pod V. nádvořím, foto: Lubor Mrázek 1. května 2004, 15.30 hodin - Otevření zámeckých vinných sklepů pod V. nádvořím, foto: Lubor Mrázek

Každý účastník setkání může podpořit činnost našeho sdružení tím, že může ve vinném archivu koupit a darovat libovolný počet lahví vína z bohaté nabídky zámeckého archivu. Každý dárce bude zaregistrován a každá láhev zaevidována. Víno se uloží do archivu minimálně do následujícího setkání. O osudu vína bude sdružení jednou ročně rozhodovat (dražba, charita, ceny do soutěží, archivace apod.)

Pokud počasí dovolí pro „mecenáše“ bude připravená malá ochutnávka spojená krásným netradičním výhledem na Krumlov.

14:00 - 17:00 Bowlingový turnaj o cenu Jihočeské organizace SVVČR
Bowlingové dráhy, ul. Horní č.599, vedle Městského divadla

14:00 - 17:00 Střelecká soutěž o Cenu velitele posádky Boletce
Pěší střelnice Otice, VVP Boletce
Střelba Sa, Pi – jen pro členy, kteří se prokážou platným průkazem, nebo osvědčením válečného veterána, nebo zbrojným pasem, organizátoři a řídící střelby si vyhrazují právo vyloučit ze soutěže osoby neukázněné a osoby pod vlivem alkoholu. Sytém střelby bude upřesněn v závislosti na počtu účastníků, max. 50 osob

18:00 – 22:00 Společenský večer - posezení s kamarády
vyhodnocení soutěží, udělení cen, společná večeře, promírání videa, neformální setkání

Předseda výboru
Jihočeské krajské organizace
Sdružení válečných veteránů ČR
Ing. Tibor Horváth

Další informace: