Aktuality > 2006

Špičkový německý sbor podpoří Den s handicapem

Na jediné dva koncerty v České republice přijede do Českých Budějovic a Českého Krumlova špičkový padesátičlenný smíšený sbor hlavního kostela sv. Jakuba z německého Hamburku. Sbor Kantorei St. Jacobi uspořádá na jihu Čech dva benefiční koncerty, jejichž výtěžek věnuje Kiwanis klubu Český Krumlov na třetí ročník akce „Den s handicapem – Den bez bariér“. Jedná se o

neděli 21. května od 20 hod. v Biskupské katedrále sv. Mikuláše Českých Budějovicích

a úterý 23. května od 20 hod. v Prelátském farním kostele sv. Víta v Českém Krumlově.

Padesátičlenný smíšený sbor hlavního kostela sv. Jakuba z německého Hamburku Kantorei St. Jacobi, zdroj: www.jacobus.de

Smíšený pěvecký sbor hamburského hlavního kostela má téměř padesátiletou historii: vznikl už v roce 1958 a brzy se zařadil mezi špičková tělesa své kategorie. Svědčí o tom bezpočet koncertů, které sbor uskutečnil nejen v Německu, ale téměř po celé Evropě a také v Izraeli. V České republice koncertuje poprvé a zastaví se tu na jediných dvou koncertech v rámci svého týdenního turné po ČR a Rakousku.

Rudolf Kelber - dirigent a sbormistr smíšeného sboru hlavního kostela sv. Jakuba z německého Hamburku Kantorei St. Jacobi, zdroj: www.jacobus.de V čele sboru Kantorei St. Jacobi Hamburk stojí od roku 1982 dirigent a sbormistr Rudolf Kelber. Pod jeho vedením se ještě prohloubil zájem tělesa o barokní a romantickou oratorní tvorbu, stejně jako o duchovní hudbu autorů 20. století. Na repertoáru se tak objevují nejen velká oratorní díla Händelova či Haydnova, Mozartovy mše a Requiem, Beethovenova Missa solemnis a další kompozice Verdiho, Mendelssohna, Brahmse či Dvořáka, ale i duchovní skladby Stravinského, Martinů, Pendereckého či Lloyd Webbera. Ve výčtu oblíbených autorů samozřejmě nemůže chybět Johann Sebastian Bach.

Právě výběrem ze skladeb zmíněných skladatelů se hamburský sbor Kantorei St. Jacobi za řízení sbormistra Rudolfa Kelbera představí v neděli 21. května v Biskupské katedrále sv. Mikuláše Českých Budějovicích a v úterý 23. května v Prelátském farním kostele sv. Víta v Českém Krumlově.

Špičkový pěvecký sbor vystoupí bez nároku na honorář a výtěžek z obou koncertů věnuje českokrumlovskému Kiwanis klubu. Ten peníze použije na již třetí ročník akce „Den s handicapem – Den bez bariér“, který se letos uskuteční 9. a 10. září v Českém Krumlově.

Další informace: