Info servis > Projekty > Fotoatelier Seidel > Aktuality > 2008

Museum Fotoateliér Seidel ukáže um českých řemeslníků a restaurátorů

Příjemný patrový dům se žlutou fasádou v tiché zahradě, u něho menší domek se zelenými okny. Zatím jen nápis Josef Seidel nad prosklenou střechou podkrovního ateliéru prozrazuje, že právě tohle je budoucí muzeum slavných krumlovských fotografů. Muzeum, které světu zanedlouho ukáže, jaká tajemství a neocenitelné bohatství dům v Linecké ulici v Českém Krumlově donedávna ukrýval.

Fotoateliér Seidel v závěrečné fázi obnovy, celkový pohled

Vstupte už dnes společně s námi nejprve do menšího staršího domku, budoucího zázemí Musea Fotoateliéru Seidel. Kupte si vstupenku a než vykročíte do sousedního fotoateliéru, dejte si malou ochutnávku seidlovského díla v komorní galerii. Možná se sem po prohlídce ještě vrátíte pro některou kopii fotografie Josefa, nebo Františka Seidla.

Teď už se nechte provést samotným domem s fotoateliérem a hned v přijímací obchodní místnosti, zařízené podle fotografických předloh a vzpomínek pamětníků, se vžijte do role zákazníků, kteří sem přicházeli v době mezi dvěma světovými válkami. Ne všichni mohli nahlédnout do ložnice a malého obývacího pokoje posledních obyvatelů domu, manželů Marie a Františka Seidlových, ale vy tu příležitost teď máte. Veškerý mobiliář je původní a prošel rukama zkušených restaurátorů.

Interiér Fotoateliéru Seidel v závěrečné fázi obnovy Interiér Fotoateliéru Seidel v závěrečné fázi obnovy, foto: Lubor Mrázek Interiér Fotoateliéru Seidel v závěrečné fázi obnovy, foto: Lubor Mrázek

V bývalé laboratoři a místnosti pro kopírování denním světlem uvidíte dnes již neznámý způsob zhotovování fotografií. „Práce pod červeným světlem v tmavé komoře, kopírování, vyvolávání a sušení snímků přiblíží dochované a opravené stroje a zařízení pro výrobu fotografií a pohlednic,“ říká manažer projektu Petr Hudičák.

Nůžky na papíry, lis, ruční tiskárna, zvětšováky, kopírky, leštičky. „Veškerá technika, kterou jsme našli v domě a která je součástí expozice, je původní a funkční. Prošla rukama českých řemeslníků, které jsou zlaté stejně jako kdysi," rozplývá se ředitel Českokrumlovského rozvojového fondu, které Museum spravuje, ing. Miroslav Reitinger a pokračuje: „Opět ožila například ruční tiskárna na potiskování rubů fotografií. Je naprosto unikátní vidět stroj starý až 80 let znovu v chodu.“

Zážitkem v expozici je i zrekonstruovaný diaprojektor z přelomu 19. a 20. století, který nabízí původní fotoreportáže z 1. světové války. Ale to už jsme ve druhém poschodí a se zatajeným dechem procházíme předpokojem ateliéru a dvěma místnostmi, zařízenými jako při provozu firmy Fotoateliér Seidel.

A pak nastává ta magie: vstupujeme do samotného ateliéru s prosklenou střechou. Nejraději bychom usedli na židličku a nechali se vyfotit s malovaným pozadím za zády historickým fotoaparátem. Nic nemožného – po zásahu restaurátorů je vše funkční, i ve dvou  přilehlých temných komorách. Přístroje jako zvětšovák na skleněné desky velkých formátů, kopírovací stroj na pohlednice, stejně jako přístroj na kinofilm po mnoha letech dokonale slouží.

Interiér Fotoateliéru Seidel v závěrečné fázi obnovy, foto: Lubor Mrázek Interiér Fotoateliéru Seidel v závěrečné fázi obnovy Interiér Fotoateliéru Seidel v závěrečné fázi obnovy

Zpracované archivy vydávají dokumenty a nové zajímavosti, které se propojují a dotvářejí obraz života ateliéru a rodiny Seidlovy. Prohlížíme osobní doklady členů rodiny, výuční list Josefa Seidla, živnostenské listy, účetnictví firmy, korespondenci. Nechybí hračky, učebnice a vysvědčení.

I půda stojí za to: vrátily se sem krabičky od skleněných, dnes už digitalizovaných negativů. Jsou tu v sousedství s běžnou „výbavou“ venkovské půdy - lyžemi a sáněmi, prádelní šňůrou s kolíčky...

Co všechno více než sto tisíc negativů skrývalo, mohou zkoumat předem objednaní laici i odborníci ve sklepní badatelně a přednáškové místnosti. Centrum česko-rakousko–německého porozumění pomůže pochopit společné dějiny i pozdější pohnuté osudy rozdělených rodin.

Vstupte do Musea Fotoateliéru Seidel společně s námi –
už 6. června 2008.

Otvírací doba:
od 6.6.2008, denně (Po-Ne) 9:00 – 18:00 (poslední prohlídka v 17:00 hod).

Další informace