Aktuality > 2017

Návštěva prezidenta Republiky Singapur J. E. Dr. Tonyho Tana Kenga Yama v Českém Krumlově 26.5.2017

Za zlatý hřeb své první státní návštěvy České republiky označil prohlídku Českého Krumlova prezident Republiky Singapur J. E. Tony Tan Keng Yam, který sem zavítal minulý pátek s manželkou Mary Tan. Přijel s delegací, kterou tvořilo dalších šestadvacet singapurských ministrů, poslanců, diplomatů a novinářů, českou stranu zastupovali úředníci a delegáti z protokolu Pražského hradu a ‚muži v černém‘ z bezpečnostní služby.

Singapurského prezidenta přivítal na radnici starosta Dalibor Carda, radní Jitka Zikmundová a náměstek hejtmanky Jihočeského kraje Josef Knot. „Byla to pro nás obrovská čest přivítat v Krumlově tak vzácnou návštěvu, krátce jsem pohovořil o historii města, která prezidentský pár velmi zajímala, neskrýval také obdiv k architektuře města. Na upomínku Českého Krumlova jsem panu prezidentovi věnoval brož s vltavínem,“ prozradil starosta dění při oficiálním přijetí delegace.

Po zápisu do pamětní knihy města následovala procházka historickým centrem k Lazebnickému mostu, kde prezidenta uchvátil pohled na krumlovský zámek s poklidnou vodou Vltavy pod ním.

Slavnostní oběd absolvovala delegace v restauraci Le Jardin v hotelu Bellevue, která začátkem měsíce vyhrála prvenství v soutěži o nejlepší jihočeskou restauraci. Jako předkrm se podával uzený losos, dále „jihočeská“ kulajda, kachní prso s pyré, červenou řepou a omáčkou hoisin, sladkou tečkou byl oblíbený crème brûlée.

Posledním bodem návštěvy byla prohlídka barokního divadla, zámeckých apartmánů a interiérů. Na nadšení singapurských hostů se notnou dávkou podepsal i poutavý výklad kastelána Pavla Slavka, díky jemuž delegace svoji návštěvu v Českém Krumlově a na zámku na vlastní přání – nehledě na protokol – prodloužila o celou hodinu

Z Českého Krumlova odjížděli hosté do Písku, kde navštívili firmu, kterou vlastní singapurští majitelé a jež je významným zaměstnavatelem v jižních Čechách.

Prezident Tony Tan Keng Yam neopomenul v průběhu návštěvy zdůraznit důležitost rozvíjení dobrých vztahů Singapuru s Českou republikou, mezinárodní spolupráce obou zemí má velmi dobře nakročeno.

Mgr. Petra Nestávalová
tisková mluvčí - public relations