Info servis > Projekty > Fotoatelier Seidel > Aktuality > 2008

Budoucí Museum odhalilo měsíc před otevřením zrestaurované a vyzdobené interiéry

Když dnes vstoupíte do budoucího Musea Fotoateliéru Seidel v Českém Krumlově, rázem se ocitnete ve 20. letech minulého století. Máte pocit, že vstupujete do domu, ve kterém se zastavil čas před nějakými sedmdesáti, osmdesáti lety. Vrátíte se do doby, kdy v domě proslulý fotograf Josef Seidel a pak jeho syn František nejen pracovali, ale později i bydleli.

Čelní pohled na budovy Fotoateliéru Seidel v závěrečné fázi obnovy, 13. května 2008, foto: Lubor Mrázek

Právě to bylo cílem obnovy a rehabilitace domu s fotoateliérem v Linecké ulici v Českém Krumlově i přilehlého domku v zahradě, jak si ho před třemi lety předsevzal Českokrumlovský rozvojový fond, nový vlastník objektů. "Jedinečnost muzea spočívá především v komplexnosti jeho nabídky. V takové míře není nikde v Evropě možno vidět pohromadě objekt, který byl původně postavený jako fotoateliér, v něm původní fototechniku i dílo, které na ní vznikalo, a v neposlední řadě dílo samotné, včetně dokumentace, jako je účetnictví a kompletní zákaznické knihy," upozornil ředitel fondu Miroslav Reitinger.

Interiér Fotoateliéru Seidel v závěrečné fázi obnovy, 22. dubna 2008, foto: Lubor Mrázek Interiér Fotoateliéru Seidel v závěrečné fázi obnovy, 22. dubna 2008, foto: Lubor Mrázek Interiér Fotoateliéru Seidel v závěrečné fázi obnovy, 22. dubna 2008, foto: Lubor Mrázek

Měsíc před otevřením Musea jsou už ve všech prostorách restaurované původní malby, jejichž historické fragmenty byly pro ilustraci zachovány a zbytek stěn ozdobila nová malba na základě původních šablon. Dům s fotoateliérem se postupně vybavuje řadou autentických a dobových prvků, jako jsou staré vypínače a zásuvky, retroradiátory či lustry a svítidla. „Některé věci jsou originální, jiné jsme dokoupili ve starožitnictvích, někdy jsme museli složitě hledat moderní výrobce dobových vypínačů či topných těles,“ doplnil Reitinger s tím, že ale převaha interiérového vybavení je skutečně originální a fond ho koupil společně s domem v roce 2005.

Restaurátorským zásahem prošel nábytek, na šedesát fotopřístrojů a příslušenství, pozadí, která se využívala ve fotoateliéru při změně prostředí, zastiňovací systém, stejně jako unikátní skleněná střecha fotoateliéru. „Samotný ateliér bude vybavený zařízením, které se v té době používalo, ať už jsou to velká malovaná plátna sloužící jako pozadí, fotoaparáty či dobový nábytek včetně autentických židliček, na kterých seděli portrétovaní lidé. Návštěvníci by měli mít pocit, že se zrovna přišli vyfotit k Seidlům," uvedl manažer projektu Petr Hudičák.

Návštěva pracovníků Centra pro regionální rozvoj v Písku a Ministerstva pro místní rozvoj ČR během závěrečné fáze obnovy Fotoateliéru Seidel, 22. dubna 2008, foto: Lubor Mrázek Návštěva pracovníků Centra pro regionální rozvoj v Písku a Ministerstva pro místní rozvoj ČR během závěrečné fáze obnovy Fotoateliéru Seidel, 22. dubna 2008, foto: Lubor Mrázek Zadní část budovy Fotoateliéru Seidel během závěrečné fáze obnovy, 22. dubna 2008, foto: Lubor Mrázek

Budoucí návštěvníci neuvidí jen živou muzeální expozici: dvě místnosti v přízemí budou zařízeny jako ložnice a obývací pokoj a připomenou stav domu ve druhé polovině 20. století, kdy v něm dožili manželé František a Marie Seidlovi.

Rekonstrukce se dočkala zahrada před domem i za ním, kterou podle dobových dokumentů doplní květiny tak jako dřív – růže, pivoňky – chybět nebude ani lavička. Veškeré stavební práce „přežil“ v plné síle také strom gingo, který 6. června letošního roku poskytne stín prvním návštěvníkům Musea Fotoateliéru Seidel.

Další informace