Turistický servis > Průvodce Českým Krumlovem i pro handicapované

Průvodce i pro handicapované


.. Předcházející Úvod .. Další

Vážení návštěvníci,

vítáme Vás ve městě Český Krumlov, které je podle našeho zaujatého názoru nejkrásnějším městem na světě. Abychom o tom přesvědčili i Vás, kteří to se svým pohybem máte trochu komplikovanější, připravili jsme tohoto průvodce, který je tištěnou podobou naší specializované internetové stránky www.ckrumlov.cz/handicap, kde je uvedena bezbariérová dostupnost vybraných objektů s potřebnými kontakty a poznámkami o přístupnosti jednotlivých objektů a služeb.

Náš materiál je vhodné zkombinovat s klasickým turistickým průvodcem, ve kterém najdete informace o historii města, jeho jednotlivých památkách a hlavních turistických atraktivitách, popř. s kulturním kalendářem podávajícím přehled o probíhajících kulturních akcích. Tyto informace lze nalézt rovněž na výše uvedené internetové adrese.

Tento průvodce je určen speciálně lidem s omezenou schopností pohybu a orientace. Vyhýbáme se označení senioři, handicapovaní, invalidní, zdravotně nebo tělesně postižení, rodiče s kočárky a malými dětmi, cizinci, protože návštěva našeho krásného města prověří fyzickou kondici každého návštěvníka, a pokud člověk má jakékoliv omezení, jistě uvítá informaci, která ho nasměruje k jeho cíli.

Pokud si chcete odnést pěkný dojem a ne jen puchýře, obujte si pohodlnou vycházkovou obuv, vozíčkáři rukavice, neboť Vás čekají dlažební kostky, kočičí hlavy, kopcovitý terén, schody. Vyberte si silné a trpělivé průvodce, zvolte rekreační tempo s častými zastávkami na odpočinek buď na lavičkách, vyhlídkách nebo v hospůdkách. Možná, že po prohlídce historického centra Krumlova budete nejvíce velebit vynálezce roviny a asfaltu, ale tam těžko postavíte takovou nádheru. Proto odložte své starosti před branami města a nechte se unést jeho krásou.

Letecký pohled na město Český Krumlov, foto: Lubor Mrázek

Průvodce je zpracován z pohledu vozíčkáře na mechanickém invalidním vozíku, neboť tato pozice se nám zdála nejvíce omezující možnost pohybu. I když každá z krumlovských ulic a uliček jistě stojí za shlédnutí, vybrali jsme do našeho průvodce nejnavštěvovanější trasy, ale zároveň jsme měli snahu alespoň se zmínit i o uličkách a objektech mimo ně.

Rada pro vozíčkáře - je vhodné připevnit nohy ke stupačce vozíku (nejlépe gumovým lanem s háčky) tak, aby nohy nesklouzávaly během jízdy po nerovnostech dolů na zem.

Parkoviště ve městě jsou pro vozidla přepravující osoby těžce tělesně postižené, řádně označená znakem vozíčkáře a s příslušným dokladem, zdarma.

Pěší zóna - v případě, že je potřeba vjet do centra automobilem s osobou těžce tělesně postiženou a vozidlo je řádně označeno znakem vozíčkáře, je toto policií tolerováno.

Ulice a chodníky - snahou vedení města je řešit dopravní komunikace v historickém centru bez vyvýšených chodníků.

Městská hromadná doprava - zastávky dosud nejsou upravené pro potřeby osob s omezenou pohyblivostí a ve městě nejezdí ani jeden nízkopodlažní autobus.

Trasy

  • Trasa Zámecká zahrada (150 x 750 m, 4 terasy) 1. terasa - Štěpnice naproti Renesančnímu domu pod Spojovací chodbou (bezbariérový přístup, písčité cesty), 2. terasa nad ní je bývalá Letní jízdárna naproti budově Zimní jízdárny (cca 20 kamenných schodů, písčité cesty), sem ústí Spojovací chodba ze Zámku. 3. terasa - Dolní parter (rampa původně určená pro koně, prudký svah, zpevněný povrch beton s vyčnívajícími drobnými oblázky, nerovný povrch, pro vozíčkáře asistence nutná, písčité cesty). Tato část zahrady je ve francouzském stylu. 4. terasa Horní zahrada - uprostřed přechodové terasy je nádherná Kaskádová fontána, po obou stranách schodiště (+8+11 schodů, balustráda výška cca 1m), u zahradní zdi po obou stranách zahrady 2 rampy původně určené pro koně, prudký svah, zpevněný povrch beton s vyčnívajícími drobnými oblázky, nerovný povrch, pro vozíčkáře asistence nutná, písčité cesty. U severní rampy je branka vedoucí na parkoviště -3 schody.

.. Předcházející Úvod .. Další

Obsah "Průvodce Českým Krumlovem i pro handicapované" :

Další informace :